صفحه اصلی > مقالات

ارتزهای اندام تحتانی

AFO

این ارتز ها در موارد متعددی بر اساس تجویز پزشک استفاده میشود ولی بیشترین مورد استفاده آن درمشکل افتادگی پا ( drop foot )است. و نیز در مواردیکه بی ثباتی در مفصل مچ به دلیل بد شکلی های استخوانی یا رباطی وجود دارد تجویز میگردند. این ارتزها (AFOs ) انواع متعددی دارد از قبیل نوع سخت و نوع مفصل دار

برخی از مواردیکه موجب افتادگی پا (ِDrop foot ) میشوند عبارتند از: دیابت، آسیب عصب محیطی( عصب پرونئال مشترک)،  بیماری ام اس(multiple sclerosis )، سکته مغزی( CVA )، فلج اطفال ( Poliomyelities    تنگی کانال نخاع(spinal stenosis  )

البته آسیب های زیادی وجود دارند که عوارض آن با AFO بهتر میشوند.

 

 

KAFO

ارتز KAFO یک ارتز بلند است که زانو،مچ و پا را در بر میگیرد تا به ابن مفاصل ثبات دهد و به ماهیچه های این منطقه کمک کنند.موارد زیادی وجود دارند که این ارتز در آنها تجویز میشود ولی ضعف و فلج ماهیچه ها ی اندام تحتانی شایع ترین موارد تجویز این ارتز می باشند. مهمترین دلایل ضعف ماهیچه ها عبارتند از:

فلچ اطفال( poliomyelitis )، دیستروفی ماهیچه ها ( muscular dystrophy )، بیماری ام.اس( multiple sclerosis )، آسیب نخاعی( spinal cord injury )

تا همین اواخر بهترین انتخاب برای بیمارانی که ضعف ماهیچه های کنترل کننده زانو را دارند ارتز های KAFO با مفصل زانوی قفل دار بوده است. این ارتز ها ثبات مفصل زانو را فراهم میکنند و از خم شدن غیر ارادی زانو جلوگیری میکنند ولی باعث به وجود آمدن مشکلات جدبدی از قبیل تحلیل رفتن ماهیچه ها و افزایش مصرف انرژی هنگام راه رفتن میشوند.در سالهای اخیر طرح های جدیدی از مفاصل زانو ابداع شده است که به صورت خودکار در مراحل مختلف راه رفتن قفل میشوند یا آزاد میشوند و به این ترتیب امکان یک راه رفتن نرم و روان را برای فرد فراهم میکنند.

ارتز های KAFO انواع زیادی دارند و به صورت سفارشی برای هر فرد با توجه به ویژگی های فردی وی ساخته میشوند.

 

ORTHOSIS HIP

یکی از ارتز های مورد استفاده در مفصل ران ازتز Hip Abduction میباشد که در موارد شکستگی ها، تعویض مفصل ران ( Total Hip Replacements)  و در مواردی که نمیتوان مفصل ران را جراحی کرد استفاده میشود. در ساخت این ارتز از شل های پلاستیکی پد گزاری شده در منطقه ران و کمر استفاده میشود و یک مفصل فلزی هم در منطقه مفصل ران معیوب قرار میگیرد.این ارتز در وضعیت دهی مفصل ران بسیار مؤثر است.