صفحه اصلی > مقالات

مرکز تخصصی پروتز و ارتز در کرج

وجود بیماری های مختلف و وقوع حوادث همواره افرادی را دچار معلولیت و بدشکلی در اندام های مختلف بدن می کند. برخی از این مشکلات قابل درمان و اصلاح بوده و برخی دیگر همیشگی خواهد بود. در صورتیکه فردی به دلایل مختلف دچار قطع عضو شود پزشک متخصص برای وی  پروتز را به عنوان جایگزین عضو از دست رفته تجویز می کند و ساخت پروتز توسط پروتزیست( سازنده عضو مصنوعی) انجام می شود. افراد دچار قطع عضو پس از دریافت پروتز توانایی راه رفتن(قطع عضوهای اندام تحتانی) و گرفتن اشیاء(قطع عضوهای اندام فوقانی) را بدست می آورند و تا حد امکان کارهای شخصی خود را انجام می دهند و استقلال فردی خود را باز می یابند.

در مواردیکه حادثه یا بیماری باعث بروز ناتوانی  یا بد شکلی در اندامها یا تنه و سرو گردن شود با تجویز پزشک متخصص برای فرد ارتز یا همان وسیله کمکی ساخته می شود که طراحی و ساخت این وسایل کمکی توسط ارتزیست( سازنده وسیله کمکی) می باشد. ارتز ها وسایلی هستند که  باعث حمایت،تقویت ، حفظ ثبات و اصلاح بد شکلی اندام های درگیرمی شوند. متخصصین ساخت ارتز و پروتز به افراد گروه هدف کمک می کنند تا دوباره اعتماد به نفس خود را بدست بیاورند و کیفت زندگی خود را بهبود بخشند.

بیماری های ارتوپدی و عصبی عضلانی که در حوزه فعالیت متخصصین ارتز و پروتز قرار می گیرند عبارتند از : اسپینا بیفیدا ، فلج مغز ، قطع عضو ، ضربه ، سکته مغزی ، دیابت  ، تحلیل رفتن عضلات  و سایر موارد.

متخصصین ارتز و پروتز با همکاری یک تیم توانبخشی  ، مشتمل بر یک  ،فیزیوتراپیست ،کاردرمانگر ،مدد کار اجتماعی  ، پرستار  و اعضاء خانواده فرد فعالیت می کنند.

موسسه ارتوپدی فنی پاسارگاد با داشتن کادری مجرب در حوزه ساخت انواع ارتز و پروتز فعالیت می کند.